Themes - Twenty Eleven - en to de translation catalogue (142 entries)

note: Description of the theme
en: The 2011 theme for WordPress is sophisticated, lightweight, and adaptable. Make it yours with a custom menu, header image, and background -- then go further with available theme options for light or dark color scheme, custom link colors, and three layout choices. Twenty Eleven comes equipped with a Showcase page template that transforms your front page into a showcase to show off your best content, widget support galore (sidebar, three footer areas, and a Showcase page widget area), and a custom "Ephemera" widget to display your Aside, Link, Quote, or Status posts. Included are styles for print and for the admin editor, support for featured images (as custom header images on posts and pages and as large images on featured "sticky" posts), and special styles for six different post formats.
de: Das Theme 2011 für WordPress ist leichtgewichtig und anpassbar. Die benutzerdefinierten Menüs, die Header-Grafiken und der Hintergrund können leicht geändert werden. Ebenso gibt es zwei Farbschemata in hell und dunkel. Benutzerdefinierte Farben für Links und drei Layoutvarianten.

en: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/customizer/" target="_blank">Documentation on Theme Customization</a>
de: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/customizer/">Dokumentation zur Theme-Anpassung (engl.)</a>

en: Talks
de: Vorträge

en: Books
de: Bücher

en: Two Columns of Lists
de: Zwei Spalten mit Listen

en: This is a paragraph to tell about yourself.
de: Dies ist ein Abschnitt, in dem du etwas über dich selbst erzählst.

en: About Me
de: Über mich

en: Follow
de: Folgen

en: Join 1,729 other followers
de: Schließe dich 1.729 Follower an

en: Click to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
de: Klicke hier, um diesen Blog zu abonnieren und Benachrichtigungen über neue Beiträge per E-Mail zu erhalten.

en: Get In Touch
de: Verbindung aufnehmen

en: Follow Blog
de: Blog folgen

en: "There are always flowers for those who want to see them."
de: „Es gibt immer Blumen für diejenigen, die sie sehen möchten.“

en: Inline Quote
de: Inline-Zitat

en: This is just an example post to showcase the featured post section on the showcase page. Who doesn&#8217;t like flowers? I like flowers. Nullam hendrerit enim nunc. Vestibulum eget nulla magna! Fusce lobortis neque eu neque egestas tincidunt. Duis elementum consequat lorem, in eleifend justo mollis at. Nam quis adipiscing magna. Duis adipiscing est ac nibh feugiat rhoncus. Donec non lorem felis, eget commodo purus.
de: Dies ist nur ein Beispiel für einen Beitrag, um den Abschnitt „hervorgehobener Beitrag“ auf der Präsentationsseite zu demonstrieren. Wer mag keine Blumen? Ich mag Blumen. Nullam hendrerit enim nunc. Vestibulum eget nulla magna! Fusce lobortis neque eu neque egestas tincidunt. Duis elementum consequat lorem, in eleifend justo mollis at. Nam quis adipiscing magna. Duis adipiscing est ac nibh feugiat rhoncus. Donec non lorem felis, eget commodo purus.

en: A Bowl Full of&nbsp;Flowers
de: Eine Schale voller&nbsp;Blumen

en: Image and Text Columns
de: Bild und Textspalte

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
de: Dein Kommentar wartet auf die Moderation. Dies ist eine Vorschau; dein Kommentar wird sichtbar, nachdem er genehmigt wurde.

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
de: Ein Gedanke zu &#8222;%1$s&#8220;

en: White
de: Weiß

en: Light Gray
de: Hellgrau

en: Medium Gray
de: Mittelgrau

en: Dark Gray
de: Dunkelgrau

en: Black
de: Schwarz

en: Blue
de: Blau

note: Template Name of the theme
en: Sidebar Template
de: Seitenleisten-Template

note: Template Name of the theme
en: Showcase Template
de: Showcase-Template

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
de: Schlagwort-Archive: %s

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
de: Weiter <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
de: <span class="meta-nav">&larr;</span> Zurück

en: Archives
de: Archive

en: Recent Posts
de: Neueste Beiträge

note: translators: %s: Post title.
en: Featuring: %s
de: Vorgestellt: %s

en: Featured Post
de: Hervorgehobener Beitrag

en: Search
de: Suchen

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
de: Es gibt keine Ergebnisse für deine Suchkriterien. Bitte versuche es noch einmal mit anderen Suchbegriffen.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
de: Suchergebnisse für: %s

en: Number of posts to show:
de: Anzahl der Beiträge, die angezeigt werden:

en: Title:
de: Titel:

en: % <span class="reply">comments &rarr;</span>
de: % <span class="reply">Kommentare &rarr;</span>

en: 1 <span class="reply">comment &rarr;</span>
de: Ein <span class="reply">Kommentar &rarr;</span>

en: 0 <span class="reply">comments &rarr;</span>
de: 0 <span class="reply">Kommentare &rarr;</span>

en: Use this widget to list your recent Aside, Status, Quote, and Link posts
de: Nutze dieses Widget, um deine letzten Kurzmitteilungen, Links, Zitate oder Statusmitteilungen anzuzeigen.

note: translators: %s: Theme name.
en: %s Theme Options
de: %s Theme-Optionen

note: translators: %s: Link color.
en: Default color: %s
de: Standardfarbe: %s

en: Select a Color
de: Wähle eine Farbe

en: One-column, no sidebar
de: Einspaltig, ohne Seitenleiste

en: Content on right
de: Inhalt rechts

en: Content on left
de: Inhalt links

en: Dark
de: Dunkel

en: Light
de: Hell

en: Overview
de: Übersicht

en: <a href="https://wordpress.org/support/forums/" target="_blank">Support forums</a>
de: <a href="https://de.wordpress.org/support/" target="_blank">Support-Foren</a>

en: For more information:
de: Für weitere Informationen:

en: Remember to click "Save Changes" to save any changes you have made to the theme options.
de: Vergiss nicht, zum Schluss auf "Änderungen übernehmen" zu klicken.

en: <strong>Default Layout</strong>: You can choose if you want your site&#8217;s default layout to have a sidebar on the left, the right, or not at all.
de: <strong>Layout</strong>: Du kannst auswählen, ob die Sidebar auf der rechten Seite, linken Seite oder gar nicht angezeigt werden soll.

en: <strong>Link Color</strong>: You can choose the color used for text links on your site. You can enter the HTML color or hex code, or you can choose visually by clicking the "Select a Color" button to pick from a color wheel.
de: <strong>Linkfarbe</strong>: Wähle eine eine Farbe mit der die Links in Artikeln etc. hervorgehoben werden sollen. Du kannst einen hexadezimalen Farbcode eingeben oder mit einem Klick auf die Schaltfläche "Farbe aussuchen" dir eine Farbe des Regenbogens aussuchen.

en: <strong>Color Scheme</strong>: You can choose a color palette of "Light" (light background with dark text) or "Dark" (dark background with light text) for your site.
de: <strong>Farbschema</strong>: Du kannst zwischen einem hellen und dunklen Farbschema auswählen.

en: Some themes provide customization options that are grouped together on a Theme Options screen. If you change themes, options may change or disappear, as they are theme-specific. Your current theme, Twenty Eleven, provides the following Theme Options:
de: Manche Themes bieten Möglichkeiten zur individuellen Anpassung durch Optionen auf einer speziellen Seite. Wenn du dein Theme wechselst, werden diese Anpassungen verschwinden. Dein aktuelles Theme, Twenty Eleven, bietet folgende Optionen:

en: Theme Options
de: Theme-Einstellungen

en: Default Layout
de: Layout

en: Link Color
de: Linkfarbe

en: Color Scheme
de: Farbschema

note: translators: 1: Time, 2: Date, 3: Image permalink, 4: Image width, 5: Image height, 6: Parent permalink, 7: Parent post title, 8: Parent post title.
en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Go to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
de: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Veröffentlicht </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> am <a href="%3$s" title="Link zum Bild in voller Größe">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Weiter zu %7$s" rel="gallery">%8$s</a>

en: Next &rarr;
de: Weiter &rarr;

en: &larr; Previous
de: &larr; Zurück

en: Image navigation
de: Bilder-Navigation

en: Skip to secondary content
de: Zum sekundären Inhalt wechseln

en: Skip to primary content
de: Zum Inhalt wechseln

en: Main menu
de: Hauptmenü

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
de: Seite %s

note: translators: 1: The permalink, 2: Time, 3: Date and time, 4: Date and time, 5: Author posts, 6: Author post link text, 7: Author display name.
en: <span class="sep">Posted on </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>
de: <span class="sep">Veröffentlicht am </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> von </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>

en: Reply <span>&darr;</span>
de: Antworten <span>&darr;</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
de: Dein Kommentar wartet auf Freischaltung.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
de: %1$s um %2$s Uhr

note: translators: 1: Comment author, 2: Date and time.
en: %1$s on %2$s <span class="says">said:</span>
de: %1$s sagte am %2$s <span class="says">:</span>

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
de: Neuere Beiträge <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
de: <span class="meta-nav">&larr;</span> Ältere Beiträge

en: Post navigation
de: Beitragsnavigation

en: Footer Area Three
de: Fußzeile, dritter Bereich

en: Footer Area Two
de: Fußzeile, zweiter Bereich

en: An optional widget area for your site footer
de: Ein optionaler Widget-Bereich in der Fußzeile deiner Website

en: Footer Area One
de: Fußzeile, erster Bereich

en: The sidebar for the optional Showcase Template
de: Die Seitenleiste für das Seitentemplate „Showcase“

en: Showcase Sidebar
de: Showcase-Seitenleiste

en: Main Sidebar
de: Haupt-Seitenleiste

note: translators: Header image description.
en: Hanoi Plant
de: Äste

note: translators: Header image description.
en: Willow
de: Weide

note: translators: Header image description.
en: Lanterns
de: Lampions

note: translators: Header image description.
en: Chessboard
de: Schachbrett

note: translators: Header image description.
en: Pine Cone
de: Pinienzapfen

note: translators: Header image description.
en: Trolley
de: Straßenbahn

note: translators: Header image description.
en: Shore
de: Küste

note: translators: Header image description.
en: Wheel
de: Rad

en: Primary Menu
de: Primäres Menü

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
de: Stolz präsentiert von %s

en: Featured
de: Hervorgehoben

note: translators: %s: Author name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
de: Alle Beiträge von %s anzeigen <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
de: Dieser Eintrag wurde von <a href="%6$s">%5$s</a> veröffentlicht. Setze ein Lesezeichen zum <a href="%3$s" title="Permalink zu %4$s" rel="bookmark">Permalink</a>.

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted in %1$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
de: Dieser Eintrag wurde veröffentlicht in %1$s von <a href="%6$s">%5$s</a>. Setze ein Lesezeichen zum <a href="%3$s" title="Permalink zu %4$s" rel="bookmark">Permalink</a>.

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
de: Dieser Eintrag wurde veröffentlicht in %1$s und verschlagwortet mit %2$s von <a href="%6$s">%5$s</a>. <a href="%3$s" title="Permalink zu %4$s" rel="bookmark">Permanenter Link zum Eintrag</a>.

en: Quote
de: Zitat

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
de: Alle Beiträge von %s anzeigen

note: translators: 1: The permalink, 2: Date and time, 3: Date and time, 4: Author link, 5: Author link title, 6: Author display name.
en: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>
de: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> von </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>

en: Image
de: Bild

note: translators: 1: CSS classes, 2: List of tags. translators: 1: CSS classes, 2: Tag list.
en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
de: <span class="%1$s">Verschlagwortet mit</span> %2$s

note: translators: 1: CSS classes, 2: List of categories. translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
de: <span class="%1$s">Veröffentlicht unter</span> %2$s

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
de: Permalink zu %s

note: translators: 1: Link attributes, 2: Number of photos.
en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
de[0]: Diese Galerie enthält <a %1$s>%2$s Foto</a>.
de[1]: Diese Galerie enthält <a %1$s>%2$s Fotos</a>.

en: Gallery
de: Galerie

note: translators: 1: Category list, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
de: Dieser Beitrag wurde unter %1$s veröffentlicht. Setze ein Lesezeichen auf den <a href="%3$s" title="Permalink zu %4$s" rel="bookmark">Permalink</a>.

note: translators: 1: Category list, 2: Tag list, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
de: Dieser Beitrag wurde unter %1$s abgelegt und mit %2$s verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den <a href="%3$s" title="Permalink zu %4$s" rel="bookmark">Permalink</a>.

en: Edit
de: Bearbeiten

en: <b>%</b> Replies
de: <b>%</b> Antworten

en: <b>1</b> Reply
de: <b>Eine</b> Antwort

en: Leave a reply
de: Schreibe einen Kommentar

en: Pages:
de: Seiten:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
de: Weiterlesen <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Reply
de: Antworten

en: Aside
de: Kurzmitteilung

en: Comments are closed.
de: Kommentare sind geschlossen.

en: Newer Comments &rarr;
de: Neuere Kommentare &rarr;

en: &larr; Older Comments
de: &larr; Ältere Kommentare

en: Comment navigation
de: Kommentar-Navigation

note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
de[0]: %1$s Gedanke zu &#8222;%2$s&#8220;
de[1]: %1$s Gedanken zu &#8222;%2$s&#8220;

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
de: Dieser Beitrag ist passwortgeschützt. Um Kommentare anschauen zu können musst du das Passwort angeben.

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
de: Archiv der Kategorie: %s

note: translators: Author display name. translators: %s: Author name.
en: About %s
de: Über %s

note: translators: %s: Author display name.
en: Author Archives: %s
de: Archiv des Autors: %s

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
de: In diesem Archiv wurden keine Ergebnisse gefunden, vielleicht hilft die Suchfunktion weiter.

en: Nothing Found
de: Es konnte nichts gefunden werden.

en: Blog Archives
de: Blog-Archive

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
de: Archiv für das Jahr: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
de: Archiv für den Monat: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
de: Archiv für den Tag: %s

note: translators: %s: Smilie.
en: Try looking in the monthly archives. %s
de: Versuche es mit einem Blick in die monatlichen Archive. %s

en: Most Used Categories
de: Oft verwendete Kategorien

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
de: Entschuldige bitte, aber das was du gesucht hast, konnte nicht gefunden werden. Nutze doch die Suchfunktion oder ein paar der weiter unten angebotenen Möglichkeiten, um das Gewünschte zu finden.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
de: Ups, diesen Inhalt gibt es wohl nicht.

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
de: https://de.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
de: Das WordPress-Team

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentyeleven/
de: https://de.wordpress.org/themes/twentyeleven/
